FAQ - najczęściej zadawane pytania
Odpowiedzi na pytania zadawane przez pacjentów
Kardiolog to specjalista zajmujący się chorobami serca oraz układu krążenia. Pacjenci zgłaszają się do niego z powodu niewydolności serca, arytmii, chorób naczyń wieńcowych, nadciśnienia tętnicze, wad zastawkowych i wrodzonych chorób serca oraz kardiomiopatii i zapalenia mięśnia sercowego.
Z konsultacji kardiologicznej bezwzględnie powinna skorzystać osoba z grupy podwyższonego ryzyka choroby wieńcowej to znaczy chorująca na cukrzycę, zaburzenia gospodarki lipidowej, zespół metaboliczny, choroby naczyń obwodowych lub nadciśnienie tętnicze ale również każda osoba, która planuje zwiększyć swoją aktywność fizyczną lub przygotowuje się do szerokiej palety dostępnych dla każdego imprez sportowych jak np. biegi, rajdy rowerowe. Wizyta zalecana jest również w przypadku palaczy, osób żyjących w permanentnym stresie, oraz prowadzących siedzący tryb życia. Z porady kardiologa skorzystaj również, jeśli:
- obserwujesz spadek tolerancji wysiłku w ostatnich miesiącach, szybko męczysz się, nawet przy niewielkim wysiłku
- cierpisz na zawroty głowy a nawet zdarzają Ci się omdlenia
- niepokoją Cię zmiany w pracy serca, nierównym pulsie
- odczuwasz gniecenie, ucisk w klatce piersiowej
- masz obrzęki kończyn dolnych
- odczuwasz duszność
Przed wizytą warto wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, poziomy elektrolitów, kreatyninę i poziomy cholesterolu (szczególnie LDL). Jeśli masz dawniejsze wyniki badań, również weź je ze sobą – porównanie ich pozwoli lekarzowi na wychwycenie indywidualnych tendencji do nieprawidłowości. Przygotuj spis przyjmowanych leków wraz z ich dawkami – zamieść w nim wszystkie preparaty, również suplementy i leki bez recepty. Jeśli posiadasz dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia m.in. szpitalnego, także zabierz ją ze sobą na konsultację.
Wizyta u kardiologa rozpoczyna się rozmową, która ma na celu zebranie wywiadu. Lekarz będzie Cię pytał o przyczyny wizyty i charakterystykę obserwowanych, niepokojących Ciebie objawów, a także o stosowane używki (papierosy, alkohol) przyjmowane leki, towarzyszące schorzenia oraz występowanie chorób układu krążenia w rodzinie. Następnie, kardiolog zmierzy Ci ciśnienie krwi, osłucha w specjalistyczny sposób serce i płuca, a także zmierzy tętno na tętnicach obwodowych szyjnych, kończyn górnych i dolnych. Lekarz sprawdzi również, czy występują u Ciebie obrzęki oraz określi ich pochodzenie. Jeśli wyniki badań będą niepokojące, kardiolog może skierować Cię na badania dodatkowe, takie jak echo serca, EKG czy holter EKG lub RR a nawet próba wysiłkowa. Na podstawie wykonanych badań zostaną przedstawione możliwości terapeutyczne i po uzgodnieniu z preferencjami pacjenta zostanie podjęta decyzja o dalszym leczeniu. Wszystko odbywa się w atmosferze zaufania i wzajemnego zrozumienia.